58UF830T LG UHD Smart 4K LED TV 58inch Black
LG
Availability:
In stock
  • Smart LED TV
  • Motion Rate: 1500 Hz
  • Ultra HD 4K Screen Type (3840 x 2160)
  • 58-inch Panel Size
  • Ports: 3x USB / 3x HDMI
How to Pay? call now
In stock
https://radiotvcentre.pk/ offers the best 58UF830T LG UHD Smart 4K LED TV 58inch Black at the best price in Pakistan with quick delivery service all over Pakistan. So why wait? Just place your order now before it gets out of stock.
Picture Quality
  • 4K Ultra HD (3840×2160)
  • 100Hz Field Refresh Rate
  • LED Edgelit with Local Dimming
  • Ultra Luminance Technology
  • ColourPrime (Wide Colour Gamut)
Audio
  • Frontal Speaker System
  • 20W Total Output
  • Ultra Surround
  • Smart Sound Mode
6-Step Upscaling
Web OS 2.0 Smart TV
58UF830T LG LED TV Features Magic Remote
58UF830T LG LED TV?Netflix on a 100Hz Refresh Rate
The ideal TV for the whole family to enjoy. With a field refresh rate of 100Hz it delivers outstanding image quality across sport, movies, TV shows, and gaming. Netflix is one of the world’s leading Internet television network with a huge range of popular content, including original series, documentaries, and feature films. Members can watch as much as they want when they want.
Free View Plus & Time Machine Feature
Smart Share with Web Browser
Below are the more details of this product.
ORDER GUIDELINE :
Brands
Screen Size
58Inches
LED Type
Smart LED TV
Screen Resolution
4K UHD
Color
Black
Warranty
Screen Sizes: 50″ (126cm), 58″ (146cm)
Resolution:  3840 x 2160
HDMI Input12:  ● (3)
Backlight: Type LED USB Input ● (3)
Field Refresh Rate: 100Hz REAR
Motion Clarity Index1: 400
Tuner Type: MPEG-2/4 DVB-T2 (HD)
W x H x D with Stand: 50″: 1122mm x 709mm x 237mm
58″: 1298mm x 815mm x 263mm
W x H x D without Stand: 50″: 1122mm x 664mm x 54mm
58″: 1298mm x 770mm x 55mm
Weight with stand (without stand): 50″: 16.2kg (15.9kg)
58″: 22.8kg (22.4kg)
Picture Modes: 9
VESA Size: 300 x 300
Speaker System: Down Firing
Sound Channels: Stereo (2-way, 4 speakers)
Audio Decoder: DTS/Dolby Digital/AAC/PCM
Audio Output: 20W Total
Surround System: Ultra Surround
Sound Modes: 6
Smart TV Operating System: webOS 2.0
Processor: Quad Core
Smartphone Remote App8: Compatible
Universal Remote9: ● (HDMI connected BD Players,
4K Ultra HD streaming: 11 ● (Youtube, Netflix)
USB Video Playback Formats: DivX (XViD, H.264/MPEG-4 AVC)/
WMV/AVI/M4V/MOV/3GP/3G2/
/HEVC 60P (up to 2160p)/MKV/TS/TP
USB Music Playback Formats: MP3/WAV/OGG/WMA/DTS/Dolby Digital
USB Photo Playback Formats: JPEG/PNG/BMP
Wi-Fi Built-In: ● (802.11 a/b/g/n)
User Guide:  ● (Built-In)
Convenience Features
Audio
Launch Details
Ultra Slim
Metallic Design
LG Smart TV – webOS 2.0
Magic Remote
Quad Core Processor
FreeviewPlus
Miracast
Time Machine
USB Media Playback
Netflix
SHOPPING CART
close
Reward Points
Earn Reward Points with Every Online Purchase You Make with Radio & TV Centre!
How does the reward system work?
How to check your reward points
How to redeem your reward points
Can I use my reward points on any product on Radio & TV Centre website?
Points expiration
Refunding reward points
There are 3 ways you can do the Bank Transfer Payment